2017 dla kredytobiorców. Jaki będzie? Łukasz Piechowiak 3.01.2017

Jak możemy wyczytać z raportu NBP na temat stabilności systemu finansowego, tendencje na rynku kredytowym nie wskazują na występowanie ryzyka nadmiernego wzrostu lub wielkości zadłużenia, ani nadmiernego łagodzenia kryteriów lub warunków udzielania kredytów. Czy to oznacza, że nic się nie zmieni i w dalszym ciągu kredyt czy pożyczka będą tak samo łatwo dostępne jak były?

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. NBP wspomina o braku przesłanek do łagodzenia polityki kredytowej banków. Oznacza to, że będą one kontynuowały zaostrzanie kryteriów i warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, przede wszystkim poprzez podwyższone marże i wymagany wkład własny ( zgodnie z rekomendacją S od 2017 roku będzie wymagany 20% wkład własny). Wracając do wspomnianego raportu warto nadmienić, że w minionym roku banki zaostrzały warunki udzielania kredytów i pożyczek dla przedsiębiorców tłumacząc to swoją bieżącą i oczekiwaną sytuacją kapitałową. Skoro więc podatek bankowy nie zniknie, taka sytuacja może utrzymać się również w 2017 roku.

Co z kredytami konsumenckimi? Już odpowiadam. Według NBP w konsekwencji łagodzenia warunków kredytowania spadł średni koszt kredytu konsumpcyjnego (definicję średniej najlepiej przedstawił pewien komik stwierdzając: ”średnio to ja z krzesłem mamy po trzy nogi”). RRSO w niektórych przypadkach przebija 30% i więcej, więc albo porzućmy RRSO, które każdy bank liczy w reklamie jak chce, albo powiedzmy sobie, że taniej nie będzie w Twoim Banku.

Podsumowując: moim zdaniem korzystanie z usług jednego banku odejdzie do lamusa. O pożyczkę czy kredyt gotówkowy będzie trzeba zapytać w kilku instytucjach lub zdać się na profesjonalistów. Kredyt mieszkaniowy bez 20% wkładu własnego ani rusz, no chyba, że zakombinuje się coś z jakimś ubezpieczeniem. A pożyczka dla przedsiębiorców i kredyt inwestycyjny? Może się okazać, że pierwsze półrocze bieżącego roku będzie bardzo owocne w tym temacie, drugie - zostawiłbym leasingom.

Czas pokaże jak będzie w rzeczywistości. Mnie, na chwilę obecną, pozostaje życzyć wszystkim kredytobiorcom łatwych procesów kredytowych i szybkiej wypłaty gotówki!

        
            
                        
                            

Wykorzystujemy pliki cookies wyłącznie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony. Szczegóły opisane zostały w regulaminie                             

                            Akceptuję