Ocena punktowa BIK Łukasz Piechowiak 05.09.2016

Każdy, kto dostał kiedyś odmowę udzielenia kredytu przez bank z enigmatyczną odpowiedzią „zły scoring” albo „za mało punktów w BIK” zastanawiał się co to znaczy i jak można to zmienić. Jaki zatem jest sekret oceny punktowej BIK?

Zasadniczo BIK może przyznać nam od 192 do 631 punktów lub (tak jak w hotelach) od jednej do pięciu gwiazdek. Co w takim razie wpływa na ocenę?

1. Jakość kredytów – mam tu na myśli terminowość ich spłaty. Oznacza to, że płatność rat w terminie podnosi nam ocenę punktową. Dla wszystkich matematyków waga jakości kredytów w ogólnej ocenie to ok. 76%.
2. Aktywność kredytowa rozumiana jako liczba spłaconych kredytów czy też posiadanych aktualnie - to raczej też nie budzi naszej wątpliwości: im więcej spłacanych kredytów i pożyczek widocznych w BIK, tym lepiej. Jednakże wszystko w nadmiarze szkodzi, dlatego duża ilość zaciągniętych zobowiązań w krótkim czasie może obniżyć ocenę. Na scoring wpływa w ok. 11%.
3. Wykorzystanie limitów kredytowych – czyli limity w rachunkach i karty kredytowe. Ich częste i niemalże całościowe wykorzystanie może wpłynąć na obniżenie scoringu w momencie, gdy jesteśmy na debecie. Na ocenę w BIK-u wpływa w ok. 8%.
4. Ubieganie się o kredyty – ma ok. 5% udział w ocenie BIK, ale budzi najwięcej kontrowersji. Negatywnie może zostać oceniona duża liczba zapytań w krótkim czasie.

Podsumowując: kredyt hipoteczny, pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa spłacana regularnie niewątpliwie wpłynie pozytywnie na naszą historię, ale z drugiej strony zbyt duża ilość kredytów negatywnie wpłynie na naszą zdolność kredytową. Dlatego też w kredytowaniu, tak jak w życiu, najważniejszy jest umiar.

Wszystkich chętnych pragnących bliżej zapoznać się z oceną punktową zapraszam na strony BIK.

        
            
                        
                            

Wykorzystujemy pliki cookies wyłącznie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony. Szczegóły opisane zostały w regulaminie                             

                            Akceptuję